Ohiopyle Falls Race 2002 -- Results
Event Homepage   AW Homepage   Order Videos


Courtesy of Barry Adams.

Many thanks to Red Bull, for sponsoring $3000 dollars' worth of cash prizes for this event!

FALLS RACE FINISH TIMES--LONG BOAT Over 8'6"- September 29, 2002
 Last Name    First   City          ST Bib#  Final Time    Prize
 1 Homberg    Brian   Accident      PA   8    1:07.08     M 1st $400
 2 Kauffman   Steve   Friendsville  MD  71    1:07.85     M 2nd $300
 3 Rice II    Rodney  Morgantown    PA  12    1:18.09     M 3rd $150
 4 Anderson   Rob     Markleysburg  PA  30    1:24.04
 5 Weld       Kara    Confluence    PA 292    1:27.25     W 1st $300
 6 Stump      Charles Frostburg     MD 264    1:31.05
 7 Stough     Scott   Friendsville  PA 113    1:31.35
 8 Graybill   Steve   Adelphi       MD 211    1:31.69
 9 Bailey     Mike    Pittsburgh    PA 138    1:32.74
10 Haines     Tyler   Confluence    PA 222    1:32.86
11 Chalfant   Dana D. Pittsburgh    PA  35    1:34.18
12 Schafer    Robert  Erie          PA  94    1:34.88
13 Broskovich Nick    Norwalk       CT 142    1:35.04
14 Bortree    Scott   Ohiopyle      PA  33    1:37.36
15 Yester     Steve   Beaver Falls  PA 192    1:39.50
16 Pavkovich  Mark    Prospect      PA 225    1:42.27     Open Canoe
17 Norton     Patrick Jeannette     PA  50    1:43.27
18 Briggs     Dale  Pleasant Unity  PA  27    1:44.06
19 Simon      Jamie Santa Monica    CA 226    1:44.83     W 2nd $200
20 Pitsenberger Todd  Churchville   VA 126    1:57.69sw*  K-2 1st
   Smith      Taylor                   125
21 Smith      Mike    Richmond      VA 130    2:37.38sw*
22 Burke      Abby    Frosburg      MD  75      DNF

FALLS RACE FINISHERS--SHORT BOAT- Under 8'6"- September 29, 2002
 Last Name    First   City          ST Bib#  Final Time    Prize
 1 Beakes     Jason   Kensington    MD 105    1:22.59     M 1st $400
 2 Shimrock   Jessie  Grantsville   MD 212    1:28.85     M 2nd $300
 3 Buckel     Travis  Grantsville   MD 241    1:35.61     M 3rd $150
 4 Dorr       Bryon   Cockeyes      MD  22    1:35.84
 5 Willaman   Dan     Confluence    PA 281    1:35.98
 6 Tuscano    Ambrose Bolivar       PA 170    1:36.02
 7 Ledewitz   Ben     Pittsburgh    PA 231    1:37.37
 8 Schwaikert Peter   Falls Village CT 263    1:37.79
 9 Mitchell   Erica   Fayetteville  WV 164    1:38.69     W 1st $300
10 Henry      Patrick Fairfax       VA 139    1:38.97
11 Geronilla  Kenny   Morgantown    WV   9    1:39.74
12 Badger     Ben     Morgantown    WV  73    1:40.99
13 Onishi     Nori    Morgantown    WV 133    1:43.91
14 Powell     Shanna  Frosburg      MD  91    1:45.22     W 2nd $200
15 Brinkerhoff Ross   Chardon       OH 279    1:46.84
16 Snyder     Jeff    Accident      MD  28    1:46.86
17 Rosenberg  Tyler   Pittsburgh    PA 246    1:46.95
18 Golt       Keith   Frosburg      MD  14    1:47.52
19 Bromelkamp Timothy Arlington     VA  63    1:47.72
20 Clinger    Jody    Garrettsville PA 245    1:48.29
21 Evans      Chris   Davidson      NC 145    1:49.07
22 Rudberg    Don     McKeesport    PA  49    1:49.79
23 Clark      Spencer Freeport      PA  60    1:51.93
24 Barton     Fred    Bethesda      MD  39    2:19.07
25 Duvall     Michael Lakewood      OH 175    2:00.55sw*

* sw = swim to finish
 

FALLS FREESTYLE COMPETITION
 Last Name    First  City          ST Bib#    Prize
1 Quigley     Eric   Kent          OH  84   1st - $300
2 Baker       Todd   Dillsburg     PA  19   2nd - Eskimo Zwo
3 Shimrok     Jesse  Grantsville   MD 212   3rd - Immersion  Research Sprayskirt
4 Poli        Chris  Arlington     VA 167
5 Mitchell    Erica  Fayetteville  WV 164   W-1st
6 Maser       Andy   Baltimore     MD 213
7 Simon       Jamie  Santa Monica  CA 226   W-2nd
8 Rueff       Brian  Milford       MI  82
9 Snyder      Jeff   Accident      MD  28
10 Powell     Shanna Frosburg      MD  91   W-3rd
10 Onishi     Nori   Morgantown    WV 133
12 Graybill   Steve  Adelphi       MD 211
13 Briggs     Dale  Pleasant Unity PA  27
 

RODEO COMPETITION September 28, 2002
 Last Name    First
1 Widdich     Josh
2 Baker       Todd
3 Williams    Dan
4 Onishi      Nori
5 Baloch      Suhail
6 Biesenkamp  Jody
7 Rosenberger Tyler
8 Powell      Shanna
9 Cowles      Chad
10 Snyder     Jeff
11 Davis      Jeff
12 Ondrick    Dan
12 Briggs     Dale

 Other Years' Race Results:
1999 2000 2001 2002 2004 2005 2006 2007